Idea płyty fundamentowe

Jeżeli Twoja odpowiedź w większości zadanych pytań była " NIE" to warto byś mocno pomyślał o realizacji swojego domu na płycie fundamentowej.

Powyżej postarałem się wyjustować to co najważniejsze w płycie fundamentowej, to co powoduje że mimo opinii że płyta to fanaberia, duży wydatek itd. to jest to rozwiązanie większości problemów z jakimi możesz spotkać się w przyszłości stosując tradycyjne rozwiązania.

Ponieważ ideą tego wpisu jest pokazanie w pigułce płyty fundamentowej w kolejnych wpisach rozwiniemy temat porównania kosztów obu rozwiązań co dokładniej pokaże jakie korzyści niesie za sobą odpowiedni wybór.

Stojąc przed wyborem rodzaju posadowienia budynku warto zadać sobie kilka bardzo istotnych pytań.

1. Czy stać mnie na rozwiązania przestarzałe? 

2. Czy będę dysponował w przyszłości kapitałem umożliwiającym wprowadzenia modyfikacji w fundamencie?
3. Czy chcę narażać siebie i swoją rodzinę na niepotrzebny stres związany z niedogodnościami jakie mogą wynikać z błędów budowlanych?

Dlaczego płyta fundamentowa jest lepsza niż tradycyjne fundamenty?

Zalety płyty fundamentowe

Zalety płyty fundamentowej

Wykonana z pospółki czyli mieszanki piasku o odpowiedniej frakcji z domieszką niewielkiej ilości glinki ( zawarta w piasku domieszka glinki umożliwia odpowiednie zagęszczenie) stanowi pierwszy i jeden z najważniejszych elementów płyty. Jej budowa gwarantuje stabilność i brak podciągania wilgoci a zastosowany piasek powoduje że grunty pod płytą są gruntami niewysadzinowymi.

Podbudowa

W zależności od rodzaju budynku postawionego na płycie, jego obciążeń stosowane są  do zbrojenia płyt rozwiązania tradycyjne jako siatka górna i dolna z prętów stalowych oraz w przypadku budynków szkieletowych również zbrojenie rozproszone.

Zbrojenie płyty

Ponieważ po realizacji płyty nie ma możliwości wykonywania prac pod posadzką na etapie realizacji płyty fundamentowej wykonywane są wszystkie niezbędne instalacje kanalizacyjne, przepusty dla prądu czy innych elementów instalacji znajdujących się pod płytą.

Instalacje pod płytą

Dla optymalizacji kosztów realizacji budynku jako całości warto rozpatrzyć możliwość umieszczenia w płycie również instalacji wody, czy ogrzewania, które zlokalizowane w płycie tworzy rolę akumulacyjnego systemu grzewczego.

Instalacje w płycie

W przeciwieństwie do powszechnie stosowanego EPS’a daje gwarancję odpowiedniego przeniesienia obciążeń w czasie oraz zachowania pełnych parametrów termoizolacyjnych jak i przeciwwodnych tworząc trwałą i pewną ochronę płyty na długie lata.

Izolacja termiczna XPS

Stosowany podczas zalewania płyt fundamentowych posiada odpowiednio dobraną klasę wytrzymałości. Do realizacji wszystkich płyt fundamentowych stosujemy dodatek W8 powodujący wodoszczelność płyty.

Beton

Elementy płyty fundamentowej

Dobrze dobrana płyta fundamentowa powinna spełniać wymagania odpowiedniej izolacyjności dostosowanej do charakterystyki budynku oraz projektowanego zapotrzebowania na energię do ogrzania.

Fundament pełni rolę podstawy dla całego budynku. To od niego zależy czy trwałość budynku zostanie zachowana przez wiele lat.

Najpowszechniejszym sposobem wykonania fundamentów na dzień dzisiejszy są tradycyjne ławy fundamentowe. Taki wybór stosowanego rozwiązania ma swoje uzasadnienie.
W Polsce mamy masę fachowców działających na rynku od wielu lat. Ci fachowcy ( mam nadzieję że nie trafiliście i nie traficie na niefachowców) znają jeden jedyny sposób wykonywania fundamentów jakim są ławy i ściany fundamentowe.

Chcąc porozmawiać z takim fachowcem o nowym, innym rozwiązaniu posadowienia czyli o płycie  często możecie trafić na opór.

Opór ten zawiązany  jest z brakiem wiedzy, doświadczenia czy możliwością adekwatnego skalkulowania prac przy płycie. Mając tak wiele wątpliwości fachowiec zacznie Wam odradzać płytę fundamentową.

I nie ma co się dziwić skoro obawy przeważają nad doświadczeniem.

To z czym najczęściej się  spotykaliśmy to określenie, a po co Panu/Pani takie rozwiązanie skoro są lepsze i tańsze. Z drugiej strony skąd taki wykonawca ma wiedzę na temat tego co jest tańsze a co droższe skoro nie realizuje płyt fundamentowych.

W     kolejnych wpisach umieścimy informację na temat kosztów płyt fundamentowych czy porównania z tradycyjnymi fundamentami. Pokażemy jak wygląda to realnie.

Wszystkie budynki ze względu na złożoność swojej konstrukcji wymagają zawsze odpowiednio zaprojektowanego i wykonanego fundamentu.

Idea płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa, te dwa słowa pojawiają się dość często w kontekście budowy nowego domu.
Dla tych co wiedzą, widzieli, dotknęli ;) temat może być już znany. 
Jest jednak znaczne grono nowych Inwestorów, którzy podążając za zmianami poszukują dla siebie rozwiązań mających na celu poprawne i trwałe posadowienie budynku.

Poszukiwanie takie często kieruje w stronę rozwiązania jakim jest płyta fundamentowa.

No i zaczyna się wertowania internetu w poszukiwaniu informacji, kosztorysów, rozwiązań - o zgrozo jest tego pełno, jedne informacje aktualne, inne kompletnie oderwane od rzeczywistości. 

Mamy tego świadomość i chcemy Wam pomóc zrozumieć zagadnienia, którymi zajmujemy się każdego dnia, byście wybierali świadomie.

001_Płyta fundamentowa- Informacja w pigułce

05 kwietnia 2020
Płyta fundamentowa w pigułce
Idea płyty fundamentowe
Płyta fundamentowa, płyty fundamentowe

Dość powszechnym staje się wśród Inwestorów rozwiązanie płyty fundamentowej jako gotowej posadzki pod przyszłe płytki czy panele.
Dzięki umieszczeniu całości systemów instalacyjnych w płycie i pod płytą, umieszczeniu ogrzewania w płycie w znaczny sposób można oszczędzić wydatki przeznaczone na realizację tych etapów.
Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest ogromna oszczędność czasu wynikająca z przeniesienia części prac na etap płyty fundamentowej.
Dla tych co budują dom przy użyciu kredytu z banku czas ma znaczenie, bo każdy miesiąc od uruchomionej transzy wiąże się z koniecznością płacenia rat, mimo że dom nie jest jeszcze gotowy do zamieszkania.

Czy wiesz że?